You are currently viewing Ekstreemdieetide ohutegurid

Ekstreemdieetide ohutegurid

Raamatust “The Complete Contest Prep Guide”

Hea lihtne pilt Dr Layne Nortoni raamatust “The Complete Contest Prep Guide” selgitab, miks ei ole kiiret kaalulangust lubavad ekstreemdieedid, programmid ja väljakutsed alati kõige parem mõte. Põhjuseid on mitmeid:

1️⃣ Kiiret kaalulangust lubav ekstreemdieet saab seda lubadust pidada ainult läbi väga suure kaloridefitsiidi ehk siis toiduenergia puuduse. Suur defitsiit, eriti pikaajalisem suur defitsiit kutsub esile kiire languse rasvamassis, kuid sealjuures ka rasvavabasmassis (lihasmass, sidekoelised struktuurid). Seda viimast massi me just ei taha kaotada, kuna ta on meie keha jaoks aktiivne, “funktsionaalne” ja igapäevaselt vajalik.

2️⃣ Suur defitsiit ja kiire kaalulangus kutsuvad esile ka tõenäoliselt kiiremaid kohanemisi ainevahetuse kiiruses (selle sõna all mõtleme tegelikult päevast energiakulu). Teisisõnu kohaneb meie organism ning päevane energiakulu reguleerub aeglasemaks. Ökonoomsemaks muutudes alaneb ka igapäevane toiduenergia vajadus (see on halb).

3️⃣ Kõige suurem probleem seisneb tegelikult ekstreemdieetide puhul dieedist väljumises. See on ka põhjus, miks nii paljud ekstreemdieedid esialgu annavad häid tulemusi kaalulanguses, kuid väga vähesed inimesed suudavad pikaajaliselt kaotatud kilod maas hoida. Põhjuseks on suuresti see, et tegemist on “lühiajalise näljutamisega”, mitte söömiskäitumise pikaajalise muutmisega. Niipea, kui dieet on läbi, minnakse tagasi vanade harjumuste juurde, sest ekstreemdieedi karmide piirangute järgi pikaajaliselt sööma jäädes murdub varem või hiljem distsipliin või muutub tegevus ise ebatervislikuks. Samuti on sellel hetkel juba paigast söögiisu regulatsioon ehk siis tavatoitumise juurde naastes on suurem tõenäosus regulaarselt üle enda vajaduste süüa.

4️⃣ Kuna ekstreemdieetidel enamasti väljumisstrateegia puudub, siis väga levinud on olukord, kus dieeditaja dieedi lõpus sööb tagasi enda kaotatud kilod ja miks mitte ka natukene juurde. Kiirel kaalutõusul peale ekstreemdieeti on veel mitu kahjufaktorit juures:

➡️kiire rasvamassi tõusu järel enamasti ei jõua taastuda ei kaotatud rasvavabamass (aktiivne mass) ega ka ainevahetuse kiirus ehk siis päevase energiakulu kohanemised
➡️selle tagajärjel muutub järgnev dieeditamine raskemaks, sest on toimunud negatiivsed kohanemised ning on alanenud aktiivne kehamass

Kokkuvõte:

Ekstreemdieedid enamasti langetavad kehakaalu edukalt, kuid kuna nad ei õpeta pikaaegset efektiivset söömiskäitumist, siis nende pikaaegse edukuse tõenäosus (et sa kõik kaotatud kilod tagasi ei sööks) on pigem madal. Kui sa soovid edukalt kaalu langetada ning seda hiljem ka maas hoida, siis tasub vältida karmide piirangutega ekstreemdieete ning õppida pigem professionaali juhendamisel üldisi söömiskäitumise põhimõtteid ja kohandada neid enda individuaalsusega. Et sinu tegevus ja tulemused oleksid ka pikaajaliselt edukad. Miks mitte edukad terveks eluks ✌️